Borek u Žlutic
LDT Borek u Žlutic
LDT Borek u Žlutic 2005
 Datum: 23. 01. 2020   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Odkazy |
   


  Informace
Borek u Žlutic
LDT Údolí mlh: 2020
Copyright Houmr 2020

Sponzoři Statutární město Kladno Makro Cash & Carry ČR s.r.o.


  Přihlášení

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


  Kalendář
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

  On-line
Právě je připojených:
1 čtenář.

* Uzle, jejichž znalost se Vám neztratí
Vydáno dne 11. 08. 2006 napsal/a Houmr (20936 přečtení)

S laskavým dovolením autora webových stránek http://gord.gringo.cz/, který napsal dokonalé postupy a pořídil fotodokumentaci, bych Vám rád přinesl návod pro vázání některých zákládních uzlů a tedy i možnost splnit disciplínu uzlovaní.

Ambulancni uzel

Používá se na svazování dvou lan přibližně stejného průměru. Nikdy nemůže být spolehlivý, pokud se konce nezajistí například pojistkou.Uzel po laně klouže.Uzel je plochý a netlačí, proto se používá také v lékařství (obvazy,šátky). Kromě zdravotnictví jej používá trochu méně než polovina obyvatel civilizovaného světa na zavazování bot (doplněný o oboustranný zámek). Pokud byl uzel silně zatažen a navíc když silný provaz navlhne, uzel se velmi špatně rozvazuje, v námořnické praxi je do tohoto uzlu vkládána dřevěná vložka nebo klín, po jehož vyjmutí je rozvázání snazší.

Ambulátní uzel část první
Ambulátní uzel část druhá
Ambulátní uzel část třetí


Dračí smyčka

Dračí smyčka je jeden ze základních uzlů, který by měl umět každý. Bývala nenahraditelnou v horolezectví, záchranářství a podobných oborech,protože vsak zkoušky již na začátku sedmdesátých let prokázaly nepříjemné vlastnosti: při obvodovém zatížení se uvolňuje, na tuhém nebo kluzkém laně se snadno uvolní.

Vázání :

Odborně a bez pohádky Otočte si za zády provaz okolo těla, pevnou část lana v levé ruce, volný konec v pravé. Na pevné části vytvořte spodní závit (pevná část vede pod závitem) a zespodu do něj vstrčte volný konec. Otočte volný konec kolem pevné části a shora jej vraťte zpět do závitu.

Pohádka Spodním závitem na pevném honci vytvoříme jezírko. Pevná část představuje lepou princeznu stojící u jezera. Volný konec vedeme okolo sebe a vsuneme jej zespodu do jezera. Vylézá z něj drak. Drak obejde princeznu a vrátí se zpět do jezera. V tu chvíli přijíždí princ (ruka vazače), chytí princeznu a jme se o ni přetahovat se saní. Tak se uzel utáhne a je to

Dračí smyčka část první
Dračí smyčka část druhá
Dračí smyčka část třetí


Liščí smyčka

Liščí smyčka je hodně známý a hojně používaný uzel. Používá se všude tam, kde je potřeba připevnit lano k nějakému nejlépe válcovému předmětu. Je základem pro prusíkovací uzly. Rovněž je hojně používán v dekoračních vázacích technikách, kde má různá jména. Často jej používají manipulátoři a kouzelníci, lékaři, ...

Vázání :

Vytvoříme 2 závity, sklopíme je přes sebe a navlékneme na kůl.

Okolo předmětu uvážeme závit volným koncem a ohyb okolo konce pevného. Pak uděláme další ovin okolo předmětu a volný konec zasuneme do ohybu podél pevného konce.

Liščí smyčka k nasunutí na volný konec
Liščí smyčka k navazání okolo předmětu


Lodní smyčka

Jedná se o velmi užitečnou smyčku s všestranným použitím. Je základem pro vázání mnoha jiných uzlů (třeba pro turbany). Horolezci ji používají na sebezajištění do karabin, protože se snadno váže, spolehlivě drží i při zatížení jen jednoho konce, po zatažení ji lze snadno rozvázat a lehce zkrátit. Spolehlivě drží lano na válcových předmětech ať mají hladký nebo drsný povrh - hladká ocelová tyč, borová větev s hrubou kůrou, lano... Námořníci je znají pod jménem příčkový uzel, protože se odedávna používal k připevňování nasmolených kousků lan jako příček provazového žebříku pro výstup na stěžně. Nehodí se pro vázání na hranaté předměty nebo předměty, k jejichž povrchu nemůže přilnout po celém obvodu - hranoly, bedny, pytle, svazky železa a podobně. Při postranním tahu provazu se valí a točí po předmětu.

Vázání:

vytvoření smyčky mimo předmět je před uchopením lana zkřížit ruce (řekněme levou nad pravou) dlaněmi dolů. Pak uchopit oběma rukama lano (konce visí dolů) a a aniž byste ruce v zápěstí jakkoli natáčeli, opsat tou horní rukou 3/4 kruh (270 stupňů). Střed otáčení tvoří spodní ruka s lanem. Vzniknou dvě smyčky, které pouze přiložíte k sobě.

Pokud není přístup k žádnému konci, například má být lano přivázáno do kruhu, musíme ji ovázat, horolezeckou terminologií - píchat.Volným koncem ovineme jednou předmět tak, aby na konci překřížil pevný konec.Pokračujeme v ovíjení ještě jedním ovinem. Pak podstrčíme volný konec podle (a proti) pevného konce pod ohyb.

Lodní smyčka k nasunutí na volný konec část první
Lodní smyčka k nasunutí na volný konec část druhá
Lodní smyčka k navazání okolo předmětu část první
Lodní smyčka k navazání okolo předmětu část druhá


Převinuté očko

Tyto uzlíky byly používány už v Peru v uzlovém písmu kipu. Úředníci Incké říše dokázali díky převinutému očku s jedním až devíti převiny na provázcích různých barev počítat až s pěticifernými čísly. V současnosti slouží podobně jako očko k tomu, aby provaz nevyklouzl z otvoru. Horolezci jej používají při vkládání smyček do spár, ... Rovněž se používá jako ozdobný uzel.

Vázání :

Vytvořte na laně ohyb a volným koncem oviňte (ne příliš těsně) okolo pevného konce potřebný počet závitů.Pak volný konec provlékněte všemi závity zpět, závity dotáhněte a urovnejte.

Převinuté očko část první
Převinuté očko část druhá


Rybářská spojka

Již podle jména lze snadno odhadnou, že uzel je velmi rozšířen mezi rybáři. Je velmi vhodný ke spojování slabých a kluzkých šňůr a vlasců. Musejí však mít přibližně stejný průměr. Vázání rybářské spojky je poměrně snadné, jedná se o dvě očka uvázaná volnými konci okolo pevných konců druhého lana a zatažená těsně k sobě

Vázání :

Jedno lano položíme volným koncem proti druhému volnému konci. Potom okolo pevného uvážeme druhým volným koncem očko. Pamatujte si, jestli volný konec napřed překřížíte nad nebo pod (v tomto případě) pevný konec.Druhým volným konce uvažte okolo druhého pevného konce další očko. Musíte jej zahájit stejným překřížením jako první očko, tedy opět horem nebo spodem, jinak do sebe očka správně nezapadnou.

Rybářská spojka část první
Rybářská spojka část druhá


Zkracovačka

Zkracovačky slouží k tomu, abychom nemuseli řezat lana kdykoli potřebujeme jeho kratší kus.Navíc lze každou uvázanou zkracovačku zajistit ještě vložením nějakého kolíčku do jejích ok.

Vázání :

Základní zkracovačka se váže ze tří závitů, prostřední z nich roztáhnete do těch krajních a ty za konce utáhnete.Místo pro zastrčení zajišťovacích kolíčků je naznačeno černě. Také je možné jeden delší klacík provléknout oběma oky.

Zkracovačka část první
Zkracovačka část druhá


Škotová spojka

Hodí se ke spojení dvou lan nestejného průměru, materiálu i vlastností. Můžete tak spojit dvě nitě při tkaní koberce, přivázat lanko ke stanové celtě, pokud se roztrhne plátěné oko. Stavební a přístavní dělníci tento uzel často používají k připevnění ocelového lana na hák pro zvedání jeřábem.

Vázání :

Z méně ohebného ze spojovaných lan vytvořte ohyb. Volný konec slabšího lana prostrčíme ohybem a okolo obou konců ohybu jím uvážeme závit.

Škotová spojka část první
Škotová spojka část druhá
Škotová spojka část třetí


Prusíkův uzel

Všechny druhy prusíkovacích uzlů se používají při šplhání po laně, záchraně po pádu, sestavování kladkostrojů či sebejištění na laně pod slaňovací osmou. První obecně uznávaný uzel pro šplhání po laně vyvinul rakouský horolezec Karl Prusik.Funkce Prusíkových uzlů spočívá v tom, že při pohybu podél lana je člověk navázán smyčkou prusíkovým uzlem na lano a smyčku má například karabinou připnutou k bedernímu nebo prsnímu úvazu. Jak postupuje podél lana, uzel je volný a lze jím po laně posouvat. V okamžiku zatížení (pád, ...) se uzel sevře okolo lana a tření mu brání posunu po laně.

Vázání :

Základem je liščí smyčka. Uvažte ji okolo lana, ale nedotahujte ji. Naopak, ohyb povytáhněte a překlopte jej na druhou stranu lana.Pokračujte ohybem okolo lana až se dostanete k oběma koncům a tyto konce ohybem prostrčte. Je to tedy taková dvojitá liščí smyčka.Pečlivě urovnejte závity tak, aby pěkně dosedly na lano. Hotovo.

Prusíkův uzel část první
Prusíkův uzel část druhá
Prusíkův uzel část třetí


Osmičkové poutko

Od chvíle, kdy byla testy byla prokázaná nespolehlivost dračí smyčky v lezecké praxi, je osmičkové poutko nejčastěji používaným uzlem v horolezectví, jeskyňářství, při výškových pracích a příbuzných oborech. Váže se na lanech celkem libovolného průměru i materiálu, vždy je to spolehlivý a snadno uvázatelný uzel. Drobnou nevýhodou je špatná rozvazatelnost po prudkém zatažení.

Vázání :

na konci ohybu uvážeme osmičku.

Osmičkové poutko část první
Osmičkové poutko část druhá


Americká popravčí smyčka

Název uzlu dostatečně vypovídá o jeho používání. Jedná se o jednoduchý a pevný uzel, který v běžném životě použijete ke stažení kde čeho. Pochopitelně, v tom případě není třeba dělat tolik závitů jeho při hrdelním trestu, kde mohutnost uzlu neměla zvýšit jeho pevnost, ale zajistit zlomení vazu před vlastním uškrcením trestaného.

Vázání :
Z volného konce vytvoříme ohyb, pak jím vytvoříme několik volných závitů okolo ohybu

směrem k jeho konci.Volný konec protáhneme skrz všechny závity.Tahem za volný konec a vytvořenou smyčku závity dotáhneme. Možná bude potřeba závity dotahovat jednotlivě, aby byly pěkně urovnané.

Americká popravčí smyčka část první
Americká popravčí smyčka část druhá
Americká popravčí smyčka část třetí


Pouta

Vázání :

Zavážeme závity jako na lodní smyčku a protáhneme jejich vnitřní části přes vnější část sousedního závitu.Dotáhneme za smyčky.

Pouta část první
Pouta část druhá

Pokud jste dočetli až sem a lačně jste hltali každé písmenko i obrázek. Navštivte stránky o uzlech, uzlování a všcech příbuzných http://gord.gringo.cz/, kde se dozvíte a uvidíte mnohem, mnohem více.( Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek )

  Novinky
07.08.2014: Radostná událost či jak se to říká
Kdyby Vás to někoho zajímalo, tak Lena Králová (Dudková) si zajistila zábavu na dlouhé zimní večery. Narodila se jí (a samozřejmě Kubovi) Eliška. Hodně stěstí.

27.02.2014: Halka ma Adama
Dnes v 0:40 se nam narodil Adam. Zatim vypada vse v poradku. Halka

23.12.2012: Nový Borek 2012
Martin Husák pro Vás připravil průřez minulým táborem. Sice to nebylo hned, ale k Vánocům snad potěší.

 
Tabor 2013 - 30
Martinova kolekce
zobrazení: 652
známka: 0

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.